
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 1.05 mm |
| Width | 1.05 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 4 |
| Power Rating | 400 mW |
| Height | 350 µm |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Contact Plating | Gold |
| Dropout Voltage | 210 mV |
| Min Input Voltage | 1.7 V |
| Output Current | 150 mA |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Output Type | Fixed |
| Max Power Dissipation | 400 mW |
| Accuracy | 1 % |
| Max Output Current | 150 mA |
| Quiescent Current | 50 µA |
| Max Input Voltage | 5.25 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Schedule B | 8542390000 |
| Load Regulation | 0.5 %/A |
| Line Regulation | 0.02 %/V |
Stock: 10
Distributors
pcbx
Unit Price$0.18470
Ext.Price$0.18470
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.18470 | $0.18470 |
| 10 | $0.18106 | $1.81060 |
| 50 | $0.17947 | $8.97350 |
| 100 | $0.17790 | $17.79000 |
